Accessibility Widget: On | Off
2012 Race Seasons are here and round one of the Nissan European Downhill Cup in Vall d'Uixo Spain is in the books. Here are the final results.

photo: Florent Delahaye
Men UCI Class
Pos. Name Category Team Country Time
1 GUARDIA BERNAT Elite BTT PREMIA DE DALT Spain 2:12.33
2 OULEGO IVAN Elite MASSI Spain 2:16.20
3 GRACIA CEDRIC Elite CG RACING BRIGADE France 2:16.75
4 GIORDANENGO AURELIEN Elite TOPCYCLE BY TREK France 2:16.92
5 CARBALLO GONZALEZ EDGAR Elite VADEBICIS Spain 2:17.06
6 POLC FILIP Elite POLCSTER EVIL RACING Slovakia 2:18.97
7 GONZALEZ SALVADOR ROGER Elite WILD WOLF - FENASOSA Spain 2:19.30
8 GARCIA VIDAL JORGE Elite CICLOS DOMINGO Spain 2:19.58
9 VARGAS HERNANDEZ GABRIEL YERAY Elite VADEBICIS CLUB CICLISTA Spain 2:20.14
10 PEDEMANAUD FABIEN Elite LOURDES VTT France 2:21.07
11 ATWILL PHIL Elite MADISON SARACEN DH TEAM UK 2:22.51
12 CONTRERES ROMAIN Elite US CAGNES / MAR VTT France 2:23.53
13 JUNYENT TRASERRA JORDI Elite AVIÀ COP DE PEDAL Spain 2:24.00
14 GARAY TAMAYO IAGO Elite LA PINILLA C.C. Spain 2:24.64
15 FIGARET FAUSTIN Elite SC INTENSE France 2:24.75
16 WILLIAMS ROBERT Elite TEAM SKENE UK 2:25.06
17 MOLLOY HARRY Elite MADISON SARACEN DH TEAM UK 2:25.22
18 LOMBO SANTIAGO Elite BICICOSTA Argentina 2:25.56
19 ZARCO JIMENEZ LUIS ENRIQUE Elite BIKE MOTRIL-GRANADA Spain 2:26.65
20 PEREZ GONZALEZ VICTOR Elite ARANZAZU MOTOBIKE TENERIFE Spain 2:27.50
21 BAKER SERRIA GABRIEL Elite EXTREME BIKE NERJA Spain 2:27.59
22 ORBAN ALEX Elite WILD WOLF - FENASOSA Spain 2:28.29
23 LARBEYOU GUILLAUME Elite LOURDESVTT65 France 2:28.82
24 CABALLERO BELLO AARON Elite SCHOOL RIDERS TEAM Spain 2:29.59
25 COLL GILABERT JAVIER Elite GUIJARRO TOT SPORT Spain 2:29.81
26 DE LEON IMBERT PATRICK Elite GUIGARRO TOT SPORT Spain 2:30.48
27 CORREVON NILS Elite ZETA CYCLING CLUB Switzerland 2:30.56
28 GARCIA SANCHEZ ANTONIO JOAQUIN Elite CLUB CICLISTA SIERRA ESPUÑA Spain 2:30.80
29 BAGO MORE JORDI Elite PREMIA DALT Spain 2:31.07
30 ROBLES RAPHAEL Elite FUN BIKE ALGRANGE France 2:31.70
31 ALGARRA NAVARRO DANIEL Elite RAVET BIKE PARETS Spain 2:31.83
32 FIDALGO MARCO Elite - Portugal 2:31.91
33 MENJOU IRÉNÉE Elite LOURDESVTT65 France 2:31.98
34 PÉREZ BERNAD MARIO Elite CICLOS DOMINGO Spain 2:32.07
35 TORRE SARO BENJAMIN Elite MOTOPIE Spain 2:32.79
36 ANAYA CARMONA JONATHAN Elite BTT PREMIA DE DALT Spain 2:33.71
37 HERAUD AURELIEN Elite LOURDES VTT France 2:33.96
38 MULLER TIMOTHÉE Elite US EZANVILLE ECOVEN France 2:34.25
39 ZANONE THOMAS Elite ROC VTT France 2:34.69
40 ROCAMORA SOTO VÍCTOR Elite BICICOSTA Spain 2:35.35
41 ORTUÑO LOPEZ JUAN ANTONIO Elite CC.PACO LOPEZ Spain 2:35.60
42 GIRAUD JULIEN Elite CESAR BIKE France 2:35.77
43 VILA PAZOS ALEJANDRO Elite XTREMBIKE C.C. Spain 2:36.77
44 LOPEZ SANCHEZ ADRIAN Elite BMX ALCOY Spain 2:37.71
45 DOLS CASANOVA LLUIS Elite CICLES AB CASTELO Spain 2:37.82
46 OTERO PASTOR JUAN Elite BIKE 101 CDE Spain 2:37.92
47 SHEEHAN BRAD Elite RUNNYMEADE FARM REEDE LANA UK 2:38.55
48 VALLS PEÑA DANIEL Elite RAVET BIKE PARETS Spain 2:38.76
49 GASPAR GONÇALO Elite - Portugal 2:39.37
50 ROMERO PERICH POL Elite PROBIKE CLUB Spain 2:40.11
51 MINGORANCE FERNANDEZ ALBERTO Elite BULL BIKES DH TEAM Spain 2:40.16
52 RODON CARBONERO SERGI Elite BTT VALLS Spain 2:40.20
53 HARO CANO CARLOS Elite BULL BIKES DH TEAM Spain 2:40.49
54 LLAHOSA ALIAGA IVAN Elite C.C.UTIEL Spain 2:41.23
55 LESCURE XAVIER Elite SCA 2000 / EVRY France 2:41.41
56 ESPLUGAS PERPIÑAN VICTOR Elite BIKESUPPORT Spain 2:41.50
57 BONO PIQUER CÉSAR BORJA Elite TERRATREMOLS MTB Spain 2:41.53
58 ALBERTÍ LLOMPART JAUME Elite MEAMSITORN Spain 2:42.08
59 LOPEZ CASO AITOR Elite LUGONES C.C. Spain 2:42.16
60 BAZAN MARTIN JORGE Elite LAESPORT C.D. Spain 2:42.55
61 BADIA BOSCH ROC Elite P.C. COLOMINA Spain 2:43.22
62 FONCIN BERTRAND Elite US MELUNESE France 2:43.91
63 VACAS DE LA PEÑA DANIEL Elite C.D LAESPORT Spain 2:44.32
64 PARDAL FRANCISCO MARQUES Elite POMBAL JOVEN / MOR BIKE PARK Portugal 2:44.66
65 TORRO FELIPE IVAN Elite RADICAL BIKE ONTINYENT Spain 2:45.35
66 FERREIRA CAMPOS RICARD Elite SPRINTCLUB ANDORRA MAXIM-JORMA Andorra 2:45.48
67 SEVILLA RODRIGUEZ RUBEN Elite DUBON RACING Spain 2:45.73
68 HYVRARD VICTOR Elite CSO MILLAU France 2:46.84
69 SERRANO NUÑEZ CRISTIAN Elite PACO LOPEZ Spain 2:47.23
70 LATRE PUIMEDON RICARDO Elite ASOCIACIÓN CICLISTA VALLE DE BENASQUE Spain 2:48.50
71 JIMENEZ NAVARRO ENRIQUE Elite CULTBIKE-SPECIALIZED Spain 2:48.78
72 TORRAMILANS LLINARES FRANCESC Elite RUMBLE BIKES Spain 2:49.41
73 MONZON MARCO Elite LENTEJA TEAM Spain 2:49.97
74 SANCHO CERVANTES PEDRO Elite TURYCICLO Spain 2:50.22
75 DALMAU UBIA ANTONI Elite MOTO IGUALADA Spain 2:50.38
76 VAZQUEZ LOPEZ ALEX Elite SPRINTCLUB ANDORRA MAXIM-JORMA Andorra 2:50.41
77 MIRANDA COTERA DANIEL Elite CULTBIKES-SPECIALIZED Spain 2:50.67
78 LOPEZ NIETO ALEJANDRO Elite BIKE MOTRIL-GRANADA,C.D. Spain 2:50.69
79 GRANELL LOPEZ NACHO Elite MOUNTAIN-BIKE TURICICLO VALENCIA Spain 2:50.78
80 YORKE SPENCER Elite PINOSO UK 2:51.32
81 ORTIZ RODRIGUEZ KENY Elite TRESCATORCE CLUB Spain 2:52.32
82 FERNANDEZ GARRE GABRIEL Elite TRIAL BICI CARTAGENA Spain 2:52.47
83 GONZALEZ DEMIANENKO JORGE Elite EL PEDAL Spain 2:52.73
84 NOYRIGAT ROMAIN Elite CSO MILLAU France 2:53.05
85 GONZALEZ BOTINES RUBEN Elite TOMAS BELLES Spain 2:54.05
86 MARTINEZ PEREZ PEDRO JOSE Elite PACO LOPEZ Spain 2:54.17
87 GIMENEZ DOCON DAVID Elite U.C. VALL DE UXO Spain 2:54.29
88 RANCHAL FERNANDEZ AITOR JOSE Elite C.C.CICLOSMUNDIAL Spain 2:54.45
89 MARTINEZ AUSINA JAVIER Elite CULTBIKES-SPECIALIZED Spain 2:56.07
90 SANZ VIDAL CARLOS Elite CLUB CICLISTA COLMENAR Spain 2:56.34
91 SABIOTE CASANOVA FRANCESC Elite RUMBLE BIKES Spain 2:56.76
92 SCHELBERGER MARTIN Elite RC ALPINE COMMENCAL Austria 2:58.11
93 ANADÓN JAUME DANIEL Elite MOUNTAIN BIKE TOURS Spain 2:58.54
94 PERALES CAMPMAJO ALEIX Elite XTREMBIKE Spain 2:59.56
95 PORTA PEREZ JOAQUIN Elite C.C. PACO LOPEZ Spain 2:59.72
96 DE LA PEÑA ARMESTO JON Elite GALDAKAOKO SANTA KRUTZ T.K Spain 3:00.34
97 JIMÉNEZ POVEDA ISRAEL Elite PEÑA CICLISTA JUMILLA Spain 3:02.25
98 PÉREZ MIRANDA ÁLVARO Elite MTB ANIMALS DE MONTE Spain 3:02.78
99 PALMA CONTRERAS RUBEN Elite FASOL MANRESA Spain 3:03.04
100 POMIES RAPHAEL Elite LOURDESVTT65 France 3:04.96
101 LEÓN MORALES MARCOS Elite PROBIKE TEAM Spain 3:05.79
102 BORBOLLA RUIZ JOSE MANUEL Elite MOTOPIE Spain 3:07.45
103 BLASCO DE LA CALLE GABRIEL Elite VALL D´UXO Spain 3:09.39
104 COLINA FERRIZ CARLOS Elite SHAMAN TEAM Spain 3:09.69
105 DHALLIUN MATHIEU Elite SCA 2000 EVRY France 3:15.42
106 HURTADO VALERO ALVARO Elite BIKESUPPORT Spain 3:20.48
107 JUSTICIA MANUEL Elite PACO LOPEZ Spain 3:21.50
108 MONTESINOS GOMEZ MANUEL Elite VALL D´UXO Spain 3:34.71
109 ESPINOSA GARCIA FELIPE Elite CULT BIKES Spain 3:37.34
110 MONTES ESPINOSA FRANCISCO JOSE Elite TOMAS BALLES GIANT Spain 3:54.87
111 FERNANDEZ MANTECON JAVIER Elite PROBIKE Spain 4:00.87
112 YU YE YEANGEL Elite RUMBLEBIKES Spain 4:03.17
113 GIL SEBASTIAN GUILLERMO Elite CDE MAMMOTH Spain 4:30.33
114 TORRANO BENJAMIN Elite MAXIMOISE CYCLISME France Dnf
115 HOLLEYMAN ADAM Elite TEAM SKENE UK Abd
116 PORTILLO LOPEZ ERIC Elite ABANDO HEROS Spain Abs
117 GRACIA GOMEZ ADRIA Elite GOLDEN BIKES CC Spain Abs
118 GIMENO BARRACHINA JORDI Elite BMX ALCOY Spain Abs
119 MAURI QUETGLAS MIGUEL Elite MOUNTAIN BIKE TURS Spain Abs
120 FERNANDEZ ORTEGA EDER Elite ELORRIKO BANAN BANAN Spain Abs
121 PEREZ ROSA FERRAN Elite BIKE AREA LLAGOSTERA Spain Abs
122 TORRES TORRES JOSE MARIA Elite EL CAMPELLO Spain Abs

photo: Florent Delahaye
Women UCI Class
Pos. Name Category Team Country Time
1 BERNHARD PETRA woman ALPINE COMMENCAL AUSTRIA Austria 2:47.36
2 DROMUNDO VARGAS LORENA Woman MONSTER ENERGY - MAXXIS México 3:03.24
3 BOSCA BALLESTER MIREIA Woman EL PEDAL Spain 3:16.39
4 CASTRO FERNANDEZ EVA Woman SCHOOL RIDERS CLUB Spain 3:28.61
5 CASTRO SOLA RUTH Woman DBIKES Spain 3:58.94

photo: Florent Delahaye
Men Open Class
Pos. Name Category Team Country Time
1 VERDIA VERDIA JOSE MANUEL Master 30 SCHOOL RIDERS TEAM Spain 2:27.10
2 PASCUAL JORDA CARLOS Master 30 BMX ALCOY Spain 2:27.48
3 CASTRO CARRIL RUBEN Master 30 LANZALIA BIKE Spain 2:29.08
4 GARCIA GARRIDO JUAN IGNACIO Master 30 BIKE ADDICTION Spain 2:30.47
5 GAIRIN FEIXA CÉSAR Master 30 A.C.VALLE DE BENASQUE Spain 2:30.63
6 BALBUENA GARCIA MARCOS Master 30 MBIKE.TV Spain 2:30.79
7 PEREZ DA COSTA ANTONIO Master 30 XTREMBIKE C.C. Spain 2:32.29
8 QUILEZ PARRA JOSE MIGUEL Master 30 ADENTEC CC Spain 2:33.30
9 MESLIER CYRIL Master 30 LOURDESVTT65 France 2:34.45
10 HERRERO DURA PATRICIO Master 30 BMX ALCOY Spain 2:35.61
11 MARCOS ALAN Master 30 CHAIN REACTION-BIKE AREA LLAGOSTERA Spain 2:39.29
12 GONZALEZ WITTIG PABLO Master 30 BIKE SUPPORT Spain 2:39.50
13 GEORGES LAURENT Master 30 SECTION LUXEMBURGOISE Belgium 2:39.81
14 OJEDA ALARCON JOSE RAMON Master 30 CLUB CICLISTA GILET Spain 2:40.96
15 MOLINA BUSTAMENTE JAVIER Master 30 XMS RACING SQUAD Spain 2:43.40
16 FRANCES BORJA Cadet WILD WOLF - FENASOSA Spain 2:43.69
17 PAYAS PONS MARTÍ Master 30 MAXIM-JORMA BIKE-SCA Andorra 2:43.71
18 MOLINA BUSTAMENTE LUIS MIGUEL Master 30 XMS RACING SQUAD Spain 2:43.96
19 ALCACER VIDAL JOSE FRANCISCO Master 30 C.C.BORRIOL Spain 2:44.43
20 CERVERA PASARÓN ADRIÁN Cadet C.C.UTIEL Spain 2:46.10
21 MARIN TRILLO ALEX Cadet BTT PREMIA DE DALT Spain 2:49.57
22 BERNI FELEZ PEDRO Master 30 ROLDE DE AMIGO DEL VELOCIPEDO Spain 2:49.88
23 SANTOS PEDRO MANUEL Master 30 POMBA0L JOVEN / MOR BIKE PARK Portugal 2:50.05
24 SALAS PALMA JOAQUIN Master 30 RAVET BIKE Spain 2:51.00
25 ATARES MIGUEL BORJA Master 30 ASOCIACION CICLISTA VALLE DE BENASQUE Spain 2:51.35
26 REGAÑO ESTAÚN JAVIER Master 30 A.C. VALLE DE BENASQUE Spain 2:51.64
27 MARTINEZ GALVEZ JUAN PEDRO Master 30 AGRUPACIO CICLISTA ANDORRANA Andorra 2:51.67
28 GIRONES DIAZ JOSE LUIS Master 30 PACO LOPEZ Spain 2:52.83
29 MAS ARCOS XAVIER Master 30 CLUB CICLISTA MOLINS DE REI Spain 2:54.05
30 FERNÁNDEZ QUINTAS JOSÉ Master 30 ROL DE AMIGOS VELOCÍPEDO Spain 2:57.99
31 RUIZ JUAN DAVID Master 30 ILICITANA Spain 2:59.25
32 MIRA DIAZ BORJA Master 30 MR SCHMID Spain 2:59.84
33 JOVER BADIA CRISTOBAL Master 40 CULTBIKES Spain 3:04.24
34 TOMAS FERNANDEZ YURIY Master 40 BIKES 101 CDE Spain 3:07.46
35 LIMA BLAISE LORENZO Cadet MALMEDY MOUNTAINBIKE TEAM Belgium 3:11.71
36 ABARCA MORA XAVI Master 40 1607 CC CATBIKE Spain 3:12.89
37 APARICI LOPEZ JOAN ANTONI Master 30 FREEBIKE RIDERS Spain 3:17.29
38 GALLARDO GONZÁLEZ JOSE Master 30 C.C.RAVET BIKE Spain 3:20.33
39 TORRE ALONSO BENJAMIN Master 30 MOTOPIE Spain 3:22.71
40 ORTUÑO DEL TORO JULIO Master 30 EXTREME BIKE NERJA Spain 3:26.56
41 SANCHEZ CANOVAS JOSE Master 40 LA HOYA-LORCACC Spain 3:27.46
42 ROUARD VINCENT Master 30 X-FREE SPORT Belgium 3:40.99
43 BLAISE JEAN-FRANÇOIS Master 30 X-FREE SPORT Belgium 4:38.31
44 RODRÍGUEZ FAS VÍCTOR Cadet MTB TERRATREMOLS Spain 4:47.90
45 FALGUERA GONZALEZ ENRIC Master 30 RUMBLEBIKES Spain Abd
46 RIBES PEREZ JONATHAN Master 30 BMX OLIMPICO MADRID C.D.E. Spain Abs
47 MUEDRA NUÑEZ JOSE VICENTE Master 40 BIKEPOBLA Spain Abs
48 FONT BASTÉ JAUME Master 30 RUMBLE BIKES CC Spain Abs
49 CAMPS GARCIA JESUS Master 30 TURYCICLO Spain Abs
50 GARCIA TORRES JORGE Master 30 EL CAMPELLO Spain Abs

photo: Florent Delahaye
Women Open Class
Pos. Name Category Team Country Time
1 GIMENEZ VIKTORIA Woman MOUNTAIN BIKE LES ANGLES France 3:14.38

photo: Florent Delahaye

Related:
Create New Tag
0 comments
Show More Comment(s) / Leave a Comment