Accessibility Widget: On | Off

Photo

Sam Hill and Claire Buchar took victories in the 3rd and final round of the Australian Gravity Cup this weekend in Bright, Victoria - and with that the overall cup wins respectively as well.

Results, Australian Gravity Cup 2013 Round 3, Bright, Victoria: View complete race results for all categories here.

Elite Men

Rank Plate Rider Ttl Time 1 2 Gap to catch Gap to leader
1 1 Samuel Hill 04:19.2 04:18.1 04:19.2

2 32 Troy Brosnan 04:20.3 04:31.2 04:20.3 1.1 1.1
3 3 Jack Moir 04:24.0 04:27.3 04:24.0 3.64 4.74
4 40 Ben Cory 04:31.2 04:38.5 04:31.2 7.23 11.97
5 5 David McMillan 04:36.2 04:36.9 04:36.2 4.97 16.94
6 27 William Rischbieth 04:38.2 04:49.3 04:38.2 2.05 18.99
7 4 Joe Vejvoda 04:40.5 04:50.3 04:40.5 2.29 21.28
8 2 Connor Fearon 04:40.7 04:32.3 04:40.7 0.16 21.44
9 10 Mark Conliffe 04:41.5 04:59.0 04:41.5 0.85 22.29
10 20 Ben Power 04:43.7 04:57.0 04:43.7 2.16 24.45
11 41 Jared Rando 04:45.0 05:00.7 04:45.0 1.28 25.73
12 28 Sean McCarroll 04:46.4 04:57.5 04:46.4 1.44 27.17
13 14 Angus Maddern 04:47.1 04:53.5 04:47.1 0.7 27.87
14 38 Trent Piribauer 04:49.5 05:18.9 04:49.5 2.41 30.28
15 25 Jack O'Hare 04:53.4 05:06.4 04:53.4 3.84 34.12
16 11 Bruce Moir 04:54.7 05:31.9 04:54.7 1.35 35.47
17 31 Phillip Piazza 04:54.8 04:58.5 04:54.8 0.12 35.59
18 8 Rick Boyer 04:56.1 04:52.4 04:56.1 1.3 36.89
19 36 Alex Swann 05:01.3 05:09.5 05:01.3 5.2 42.09
20 34 Liam Panozzo 05:04.1 04:39.2 05:04.1 2.82 44.91
21 22 Ngari Jenkins 05:06.1 05:21.2 05:06.1 1.9 46.81
22 24 Craig Yates 05:07.3 05:27.0 05:07.3 1.23 48.04
23 35 Matt Swann 05:10.4 05:18.8 05:10.4 3.17 51.21
24 23 Rhys McLennan 05:11.9 05:34.9 05:11.9 1.48 52.69
25 16 Kyle Coutts 05:19.9 05:26.9 05:19.9 7.99 01:00.7
26 33 Kye Hore 05:20.6 05:39.4 05:20.6 0.71 01:01.4
27 26 David Manton 05:22.9 06:00.1 05:22.9 2.28 01:03.7
28 37 Ian Jones 05:24.3 05:35.3 05:24.3 1.34 01:05.0
29 15 Pedr Lapp 05:27.6 06:12.0 05:27.6 3.31 01:08.3
30 18 Bradley Earl 05:28.8 05:46.8 05:28.8 1.28 01:09.6
31 19 Elliot Ried 05:33.3 06:53.9 05:33.3 4.5 01:14.1
32 42 Benjamin Mundy 06:04.0 05:36.9 06:04.0 30.69 01:44.8
33 30 Chris Kovarik 06:41.4 04:29.4 06:41.4 37.38 02:22.2
34 13 Ben Crundwell 05:36.3 05:36.3

01:17.1
35 7 Rhys Atkinson 06:41.8 06:41.8
01:05.4 02:22.6
On Course 12 Max Kreuzer
05:04.2


On Course 17 Conor Bullard
05:15.5


On Course 9 Brendan Moon
04:55.3


On Course 39 Henry Blake
04:52.5


DNS 6 Graeme Mudd




DNS 21 Mathew Dodd




Elite Women

Rank Plate Rider Ttl Time 1 2 Gap to catch Gap to leader
1 5 Claire Buchar 05:26.1 05:37.4 05:26.1

2 2 Lisa Mathison 05:31.2 05:35.7 05:31.2 5.09 5.09
3 4 Victoria Armstrong 07:42.0 08:12.7 07:42.0 02:10.8 02:15.9
4 3 Philippa Rostan 08:21.7 07:57.5 08:21.7 39.72 02:55.6
Related:
Create New Tag
1 comment
Show More Comment(s) / Leave a Comment