Accessibility Widget: On | Off
The 2011 ProGRT opener just wrapped up at Port Angeles.  Course conditions throughout the practice and seeding were fairly consistent, but the skies opened up about an hour before the Junior X field took to the hill. Despite last minute change in conditions, Danny Hart and Jill Kintner were able to back up their seeding results and stood on top of the podium in the Pro classes.

Complete Men's Pro DH Results
1. - Hart, Danny 53 GBR19910920 Newbury Park CA Giant Factory Off Road Team 00:02:50.07
2. - Neethling, Andrew 29 RSA19840805 Newbury Park CA Giant Factory Off Road Team 00:02:52.48
3. - Riffle, Duncan 26 USA19861029 Santa Barbara CA Giant Factory Off Road Team 00:02:55.19
4. - Rude, Richard 63 209311 Golden CO Yeti Fox National Team 00:02:56.43
5. - Atkinson, Bryn 3 120462 Ferndale WA Transition Racing 00:02:57.05
6. - Sylvestri, Mikey 97 288977 Truckee CA Specialized Allride Academy 00:02:57.92
7. - Tennant, Dean 59 CAN19880928 Victoria BC Dunbar Cycles/Devinci/Elka 00:02:58.34
8. - Warren, Cody 79 160802 Alpine CA DRD/Intense/X-Fusion 00:02:58.92
9. - Immer, Tyler 62 276049 Golden CO Yeti Fox National Team 00:02:59.18
10. - Ropelato, Mitch 58 240150 Ogden UT SPS North America 00:02:59.76
11. - Keene, Curtis 17 112383 Capitola CA Specialized Gravity 00:03:00.50
12. - Strobel, Luke 4 181052 Issaquah WA MS Evil 00:03:01.26
13. - Heath, Chris 41 177708 Henderson NV KHS Bicycles Inc 00:03:01.28
14. - Sternberg, Lars 5 185357 Ferndale WA Transition Racing 00:03:01.35
15. - Memmelaar, Jason 52 161139 Chester NY DRD/Intense/X-fusion 00:03:01.43
16. - Mitchell, Andrew 66 CAN19820813 Victoria BC Dunbar/Devinci/Elka 00:03:01.68
17. - O'Connor, Shaun 60 AUS19910713 Golden CO Yeti Fox Factory Team 00:03:01.77
18. - Thomas, Kyle 1 262613 Issaquah WA Diamondback Factory Racing 00:03:02.02
19. - Gauvin, Remi 47 CAN19920616 Nanoose Bay BC PerformX/Devinci Bikes 00:03:02.76
20. - Quenl, Ethan 68 175816 Grayson GA Judge Racing/Oakley/Troy Lee Des 00:03:02.93
21. - Aiello, Kevin 43 245409 Henderson NV KHS Bicycles Inc 00:03:03.09
22. - Benedict, Brad 18 198527 Morgan Hill CA Specialized Gravity 00:03:03.54
23. - Delbosco, Chris 92 279969 Vail CO Cove Bikes 00:03:03.60
24. - Buell, Brian 28 218052 Jamestown CO Team Geronimo/Banshee Bikes 00:03:03.95
25. - Vanderham, Ryan 51 CAN19900319 North Vancouver BC Rocky Mountain Factory Team 00:03:03.95
26. - Swanguen, JD 78 175203 San Diego CA DRD/X-Fusion/Intense 00:03:04.77
27. - Teel, Derek 38 250236 Roseville CA Team Teel/Race Brain 00:03:05.31
28. - Graves, Jared 61 AUS119545 Golden CO Yeti Fox Factory Team 00:03:05.78
29. - Payne, Jake 54 258323 Placentia CA 00:03:05.82
30. - Turpen, Evan 22 175124 Aptos CA Transition Bikes 00:03:06.19
31. - Allison, Tyler 36 CAN19920401 Whistler BC Marzocchi/GoPro Team 00:03:06.39
32. - Keep, John 49 251434 Ramona CA Turner Darkhorse Racing 00:03:06.45
33. - Mulally, Logan 15 247832 Reading PA Specialized GROM 00:03:06.49
34. - Camp, David 87 0189468 Port Orchard WA NONE 00:03:06.56
35. - Sponsel, Charlie 95 230753 Lake Oswego OR Transition Bikes 00:03:06.58
36. - Sims, Dan 80 500142 Auckland NZ 00:03:06.75
37. - Eric, Loney 34 230743 Longview WA Project 529/Santa Cruz/Sram/One 00:03:06.83
38. - Orlando, Matt 99 0295526 Bellingham WA Cove Bikes, Northwest Riders Clot 00:03:07.06
39. - Boice, Chris 64 215006 Golden CO Yeti Fox National Team 00:03:07.13
40. - Mullen, Brian 14 278779 Bellingham WA DropNZone/Kona 00:03:07.87
41. - Mantle, Adam 76 CAN19840511 Vancouver BC Dunbar Cycles 00:03:08.90
42. - Lorenzen, Leif 25 0168141 Croton NY Beacon Cycles/Kona 00:03:08.90
43. - Binggeli, Logan 40 213148 Henderson NV KHS Bicycles Inc 00:03:08.93
44. - Hobbs, Jared 70 104216 Portland OR Rivercity/Viso 00:03:09.29
45. - Martin Jr., Bryson 56 295629 Castaic CA Marzocchi/GoPro/Shimano/Oakle 00:03:09.55
46. - Price, Timothy 12 194155 Great Falls WA Specialized/GROM 00:03:09.74
47. - Bartkowski, Kevin 404 CAN19840124 Whistler BC 00:03:09.75
48. - Jackson, Eliot 65 297858 Golden CO Yeti Fox National Team 00:03:09.81
49. - Babcock, Art 403 0312428 Fulton NY One Ghost Industries,Novatec Wh 00:03:10.55
50. - Pedersen, Jess 30 186232 Heber City UT Team Geronimo 00:03:10.57
51. - Brown, Josh 16 283594 Kings Beach CA Santa Cruz Alliance 00:03:10.72
52. - Woolnough, Harold 57 78962 Vancouver BC Cove 00:03:10.80
53. - King, Brad 72 258129 La Quinta CA DRD/Intense/X-fusion 00:03:10.82
54. - Pitts, Graeme 75 232939 Nevada City CA Turner/Dark Horse Racing 00:03:10.97
55. - McGuinnis, Alexander 44 945733 Portland OR Team Krunkshox 00:03:11.52
56. - Gilsdorf, Evan 400 247503 Sammamish WA Downhill Zone Racing 00:03:13.00
57. - Dobie, Aaron 407 79182 Vancouver BC Dunbar Cycles 00:03:13.02
58. - Reed, Blair 11 201148 Boulder CO Mojo Wheels/5mac Innovations 00:03:13.36
59. - Egsiquiza, Ryan 84 0293799 Nirth Hills CA Rockgarden 00:03:13.55
60. - Venables, Rob 74 CAN19741231 Vancouver BC Dunbar Cycles 00:03:13.62
61. - Stachenfelt, Amado 19 209079 Berkeley CA amadomtb.com 00:03:14.00
62. - Geankoplis, Evan 91 290045 Sacramento CA Santa Cruz Alliance 00:03:14.67
63. - Roseingrave, Ross 408 79023 Vancouver BC Dunbar Cycles 00:03:14.87
64. - Jorgensen, Kenneth 81 277401 Goleta CA Open Air Bicycles 00:03:14.97
65. - Ransavage, Adam 406 292661 North Bend WA Evil Bikes 00:03:15.48
66. - Mangini, Tim 37 249448 Benicia CA O'Neal/Wheels in Motion/Chroma 00:03:16.27
67. - Langin Jr., Bobby 20 241629 Moorpark CA 00:03:16.34
68. - Miller, Lear 45 0221501 Sedona CA Team Geronimo/Banshee 00:03:16.81
69. - Powers, Sam 55 254261 Lyons CO Marzocchi/GoPro/Intense/Protec/ 00:03:17.01
70. - Cram, Bryan 409 114586 Spokane WA Monster/Utopia/Natural Born Do 00:03:17.26
71. - Nash, Michael 90 277198 Auburn WA 00:03:17.50
72. - Hall, Heikki 67 117452 Durango CO the hive/e13 00:03:17.91
73. - Stark, Josh 88 245787 Carnation WA Downhiill Zone/Elka 00:03:18.30
74. - Buell, Michael 27 202502 Nederland CO Team Geronimo/Banshee Bikes 00:03:18.32
75. - Gilsdorf, Tyler 94 228041 Sammamish WA Downhill Zone Racing 00:03:19.00
76. - Kimetz, Phillip 83 0139600 Keene NH FTW Facory Racing 00:03:19.10
77. - Jackson, Jesse 71 204139 Portland OR Rivercity/Viso 00:03:20.91
78. - Bissell, Evan 31 285537 Chico CA Thunderbringers 00:03:21.82
79. - Mehr, Spenser 402 321450 St George UT Red Rock Bikes 00:03:24.07
80. - Knight, Jerry 100 252778 Seattle WA Big Tree Bikes 00:03:26.55
81. - Abrams, Dean 96 268152 Newbury Prk CA Canfield Bros 00:03:26.91
82. - Gardner, Ryan 24 295562 Marlboro NY Beacon Cycles/Kona/ODI/SDG 00:03:31.12
83. - Smith, Guillaume 48 CAN19911031 Granby QC Elka Suspension 00:03:31.48
84. - Godard, Dan 405 6254239 Waynesville MO Mojo Wheels/Cobb 00:03:31.66
85. - Thompson, Keith 401 35447 Issiquah WA Wheelsport East 00:03:58.19
86. - Neer, Shawn 13 203249 Arvada CO Mojo Wheels 00:06:55.79
87. - Warner, Kyle 32 303746 Chico CA Canfield Brothers Bikes 00:08:26.31
88. DNS Trinkino, Trevor 39 242852 Evergreen CO Yeti RPM 00:00:00.00
89. DNS Frey, Danny 35 CAN19920316 Drayton Valley AB Marzocchi/C4/The Sect 00:00:00.00
90. DNS Stenson, Robert 85 279077 Woodinville WA Dirt Corps/Dainese/Deity 00:00:00.00
91. DNS Hoch, Nathan 410 171210 Seattle WA Big Trees Bikes/Rock Mountain 00:00:00.00

Danny Hart stayed low and fast over the final jump, saving valuable fractions of a second.
Just like the seeding round, Team Giant swept the Top 3 spots in the Men's field.  Danny first, Needles second, and Riffle third.

Jill Kintner was able to hold off Miranda Miller for first in the finals.
Pro Women's Results
The Junior X Top 3 also mimicked seeding results, with Austin Warren at the top of the results sheet.
Junior X Results
Check www.NWcup.com for full results from all classes.
Related:
Create New Tag
3 comments
Show More Comment(s) / Leave a Comment