Accessibility Widget: On | Off
Tomas Slavik and Anneke Beerten just posted the fastest qualification times in Val di Sole.

Tomas Slavik winning the 2010 4X World Championship - Photo by Rob Parkin (with Gary's camera)

Jared Graves wrapped up the men's title in round four at Mont Ste Anne. After MSA, second place in the overall standings appeared that it would be a battle between Roger Rinderknecht, David Graf, and Michal Prokop, all of whom are separated by 50 points. These three are notably absent from the qualification results, which leaves the door open to Tomas Slavik and Joost Wichman who currently sit in 5th and 6th overall.

In the Women's series, Anneke Beerten has successfully defended her World Cup title, with an insurmountable lead of 160 points over second place Melissa Buhl of the United States. Buhl could still be bumped out of second by Switzerland's Lucia Oetjen or Celine Gros, and there are a total of seven riders who could still make the final podium for the overall standings.


Men (Top 64 advance):

Rank Name UCI Code Team
1 SLAVIK Tomas CZE19870612 RSP 4 CROSS RACING TEAM 45.499
2 FISCHBACH Johannes GER19880304 GHOST FACTORY RACING TEAM +00.030
3 GRAVES Jared AUS19821216 YETI FOX SHOX FACTORY RACE TEAM +00.456
4 TATARKOVIC Kamil CZE19850705 +00.883
5 STASEK Adam CZE19890120 GHOST FACTORY RACING TEAM +01.752
6 MECHURA Michael CZE19930213 CHAIN REACTION CYCLES / NUKEPROOF +01.826
7 TSCHUGG Guido GER19760514 GHOST FACTORY RACING TEAM +02.029
8 PARADOWSKI Piotr POL19891209 +02.093
9 ROBERTS Scott GBR19910704 +02.110
10 BECKEMAN Felix SWE19911121 +02.128
11 DERBIER Quentin FRA19850624 +02.160
12 MECHURA Lukas CZE19870217 CHAIN REACTION CYCLES / NUKEPROOF +02.189
13 TEJCHMAN Premek CZE19880308 +02.311
14 ALVAREZ DE LARA Lucas Rafael ESP19810301 +02.395
15 RIHA Jakub CZE19920227 +02.468
16 MUDD Graeme AUS19930116 +02.523
17 BEAUMONT Scott GBR19780602 +02.705
18 CARNEY Blake USA19910128 +02.787
19 DOWIE Tom GBR19900204 +02.851
20 MUHLHANS Petr CZE19860620 +02.924
21 HNIDAK Jakub CZE19800104 +02.999
22 MAROSI Michal CZE19780529 RSP 4 CROSS RACING TEAM +03.011
23 PESKO Marek SVK19880617 +03.022
24 WICHMAN Joost NED19780519 RSP 4 CROSS RACING TEAM +03.090
25 CAMPBELL-JENNER Patrick GBR19890403 +03.120
26 SEYDOUX Pascal SUI19840802 +03.132
27 WARD Jake GBR19921003 +03.161
28 FRANKS Daniel NZL19931002 +03.182
29 MYSIK Milan CZE19930523 +03.197
30 PRIJKEL Daniel NED19880608 TEAM MERIDA COMBEE +03.206
31 KISTNER Benjamin SUI19910616 +03.420
32 MEDVESCEK Kristjan SLO19920603 +03.487
33 GÖHLER Aiko GER19900613 +03.494
34 MAGIS Johnny BEL19910814 +03.536
35 WEISS Adrian SUI19851220 SCOTT 11 +03.557
36 FANTONI Giacomo ITA19910318 +03.641
37 KULESZA Robert POL19880327 +03.803
38 MEIJER Jurg NED19830330 RSP 4 CROSS RACING TEAM +03.895
39 MUTHER Werner SUI19790203 +04.547
40 FÜLLE Daniel GER19831019 +04.587
41 ROTNIK Urban SLO19911218 +04.760
42 PARSONS Nathan GBR19850611 +04.842
43 STUPAR Matija SLO19910110 +04.860
44 LAST Benedikt GER19940528 +04.929
45 PLASIL Zdenek CZE19910126 +05.062
46 MILWARD Mark GBR19720511 +05.172
47 SCHERDAN Benjamin HUN19930906 +05.585
48 MALLINSON Joe GBR19941125 +05.766
49 GLADEN Dominik GER19901217 +05.860
50 GIEMZA Bartosz POL19890816 +06.143
51 JAREK Mariusz POL19920205 +06.260
52 GILETTA Gabriele ITA19940124 +06.325
53 STADLER Thomas AUT19841008 +06.363
54 DOTZAUER Andreas GER19810621 +06.385
55 MALIK Jakob SLO19940122 +06.547
56 PAPP Norbert HUN19840907 +06.690
57 RICCI Marco ITA19851120 TEAM CINGOLANI TREK +06.855
58 GROVES Damian GBR19890611 +06.963
59 KIENZLER Massimo GER19940108 +07.006
60 GUTIERREZ TRIGO Francisco ESP19851224 +07.035
61 JEJCIC Tilen SLO19930329 +07.070
62 MITKOV Bozan CZE19801031 +07.157
63 TARR Tamas HUN19911125 +07.199
64 DOLFIN Davide ITA19900130 +07.443
65 PUJOL Alexis FRA19880611 +07.543
66 ZIESLER Lars GER19871002 +07.578
67 GODDARD Pete GBR19870719 +07.732
68 FEERY Lee GBR19840309 +07.948
69 SCHAUFELE Christian GER19891020 +08.035
70 FUHRMANN Oliver GER19700320 +08.107
71 EHRLICH Benjamin GER19891209 +08.248
72 GÄRTNER Michael SUI19910404 +10.284
73 FUCKA Jani SLO19930807 +14.170
74 FUSANI Luca ITA19861127 +16.322
75 BAGOLY Roland HUN19910222 +17.761
76 PENC Jiri CZE19880308 +19.060
77 BRÜCKNER Petrik GER19890704 +19.149


Women (Top 16 advance):

Rank Name UCI Code Team
1 BEERTEN Anneke NED19820707 MILKA TREK MTB RACING TEAM 51.629
2 OETJEN Lucia SUI19810926 +01.679
3 GROS Céline FRA19830128 TEAM MORZINE - AVORIAZ / HAUTE - SAVOIE +01.887
4 FRUHWIRTH Helene Valerie AUT19830811 ALPINE COMMENCAL AUSTRIA +02.186
5 BUHL Melissa USA19820125 +02.199
6 MARTH Steffi GER19850819 +03.319
7 PETTERSON Joanna USA19791124 +03.467
8 KNEZ Neza SLO19900209 UNIOR TOOLS TEAM +03.881
9 VOTAVOVA Tereza CZE19890218 +04.188
10 GRIFFITHS Fionn GBR19820827 TEAM GR +04.361
11 CHARRE Morgane FRA19900609 PASSION VELO THIERS STEMTEE +05.404
12 CASTRO FERNANDEZ Eva ESP19770825 +06.514
13 MAYER Anna GER19901129 +06.663
14 STEINMETZ Neven USA19770520 +06.819
15 GOUGH Joey GBR19810130 +07.386
16 MARCELLINI Alia ITA19910711 TORPADO SURFING SHOP +07.858
17 SCHMULBACH Jessica GER19920407 +08.342
18 BÖRSCHIG Anna GER19930525 +08.564
19 GEHRIG Caro SUI19870709 +08.685
20 MURRAY Cara GBR19900316 +09.902
21 SCHLEIFENBAUM Lea GER19900922 +11.004
22 GREAVES Jessica GBR19930726 +13.650

Related:
Create New Tag
0 comments
Show More Comment(s) / Leave a Comment