Accessibility Widget: On | Off
Men:
One crucial moment in the Men's race came during the semi-final round when fourth place qualifier Roger Rinderknecht had a photo finish with fifth place qualifier Michal Prokop. Rindeknecht advanced by just inches over Prokop, who would go on to win the small final.

Ringerknecht vs Prokop

In typical fashion, Graves led every round from start to finish, and he put a huge gap on the rest of the field in the final round.

A victorious Jared Graves hoists his bike at the finish line.

Rank Name UCI Code Team
1 GRAVES Jared AUS19821216 YETI FOX SHOX FACTORY RACE TEAM
2 RINDERKNECHT Roger SUI19810504
3 TSCHUGG Guido GER19760514 GHOST FACTORY RACING TEAM
4 WICHMAN Joost NED19780519 RSP 4 CROSS RACING TEAM
5 PROKOP Michal CZE19810401
6 TATARKOVIC Kamil CZE19850705
7 MECHURA Lukas CZE19870217 CHAIN REACTION CYCLES / NUKEPROOF
8 DERBIER Quentin FRA19850624
9 FISCHBACH Johannes GER19880304 GHOST FACTORY RACING TEAM
10 ROBERTS Scott GBR19910704
11 CARNEY Blake USA19910128
12 NELSON Erik USA19890503
13 MECHURA Michael CZE19930213 CHAIN REACTION CYCLES / NUKEPROOF
14 MUDD Graeme AUS19930116
15 MAROSI Michal CZE19780529 RSP 4 CROSS RACING TEAM
16 FAURY Matthieu FRA19800813
17 MEIJER Jurg NED19830330 RSP 4 CROSS RACING TEAM
18 WOOLNOUGH Harold CAN19871102
19 ADCOCK Jarrod USA19911016
20 LONGDEN Will GBR19741123
21 MUHLHANS Petr CZE19860620
22 PARSONS Nathan GBR19850611
23 BEAUMONT Scott GBR19780602
24 DOWIE Tom GBR19900204
25 ZIEGMAN Dave USA19780915 YETI FOX SHOX FACTORY RACE TEAM
26 KERR Bernard GBR19910216
27 KUSHIMA Yuuki JPN19930821
28 KUSHIMA Santa JPN19911219
29 MILWARD Mark GBR19720511
30 GADOIS Ludovic FRA19830911 RYDE - RACING
31 PAKSI Tyler CAN19890617


Women:
There was also a photo finish in the Women's race, when third place qualifier Katy Curd edged out second place qualifier Celine Gros.

Curd vs Gros

Sixth place qualifier Melissa Buhl pushed hard through every round and finished second on the day, but couldn't match the speed of Anneke Beerten who once again proved why she's number one.

Anneke Beerten claims another win. - Photo from SRAM

Rank Name UCI Code Team
1 BEERTEN Anneke NED19820707 MILKA TREK MTB RACING TEAM
2 BUHL Melissa USA19820125
3 GRIFFITHS Fionn GBR19820827 TEAM GR
4 CURD Katy GBR19890427
5 GROS Céline FRA19830128 TEAM MORZINE - AVORIAZ / HAUTE - SAVOIE
6 OETJEN Lucia SUI19810926
7 LAPLANTE Anne CAN19901015
Related:
Create New Tag
6 comments
Show More Comment(s) / Leave a Comment