Thunder looming in the distance, cool mountain breezes and razor sharp lines greeted everyone at the 3rd race in the series of Fire 5.

Fire 5 #3 saw double black diamond “Upper Chillin” once again creep its nasty head out during the series.  For the people who missed the last race (#2) and “Upper Chillin”, it was a chance to own it and for the people who raced it on #2, it was their chance to improve upon it; taking that recent race experience and capitalize.

The difference between race #2 and #3 was the 2nd part of the course.  This time fitness and pedaling ability will be the key for overall victory with “Lemonade” now in the picture, the Enduro riders were rejoicing.  If you did not want your back run up on from your minute man, you better pedal your heart out, because the single track part of the course did not have many opportunities to pass.  The perfect ingredients you need to put on a good show.

P1400329

Chris Boice the winner of this race & leader of the series.

Conditions were perfect, the dirt nice and tacky from all the evening moisture the mountain had been seeing recently.  With Chris Boice leading the series in Pro Men’s, he wanted to make sure he stayed on top, and he certainly looked like he belonged there as well.  He came out of the starting ramp with blood on his mind, and ended up finishing 4:23 in 1st place.

P1400302

Krista Rust won Pro Women.

The women were also out in full force.  The women’s Pro field was the biggest for the women groups, and all wanted to see their pockets lined with cash at the end of the day.  Certainly making an exciting race to see who came out on top.  When the dust settled, you could see Krista Rust standing on the top step with a time of 5:47.

P1400247

Yonnah Tisserand won Junior Mens.

AFR_6377

Hanna Weinman bib 249 won Junior Women.

The Juniors with rubber bones and a fearless mindset, allowed them to take chances, and in some cases beating some of the 18 year old plus riders at their own game. Yonnah Tisserand won for the boys and Hanna Weinman for the girls.

All in all a great race.  Looking forward to seeing what is in store at race #4and the Gravity Games on September 4th.

AFR_6494

Chris Boice first place, Macky Franklin second palce, Anthony Diaz third place, Daniel Weinman fourth place, Max Lowenstein fifth place in Pro Mens.

AFR_6491

Krista Rust first place, Jacqueline Harmony second place and Rachel Weaver third place in Pro Women.

AFR_6489

Alex Morgan first place, Tucker Vanormer second place, Jake Rehfield third place, Donagh Rawn fourth place, and Marcos Martinez fifth place in Open Mens.

AFR_6487

Traci Koesis first place and Amanda Bass second place in Open Mens.

Yonnah Tisserand first place, Aidan Bond second place and Garret Enriquez third place.

Yonnah Tisserand first place, Aidan Bond second place and Garret Enriquez third place.

AFR_6481

Hanna Weinman first place in Junior Women.


Pro Men
Place Bib Name Time Difference
1 382 Chris Boice 4:23.91 -
2 391 Macky Franklin 4:33.00 +0:10.09
3 385 Anthony Diaz 4:38.89 +0:14.98
4 390 Daniel Weinman 4:47.57 +0:23.67
5 383 Max Lowenstein 4:54.53 +0:30.62
6 384 Triton Nelson 4:54.86 +0:30.95
7 389 Neal Pederson 4:57.40 +0:33.49
8 386 Drey Smith 4:59.97 +0:36.06
9 387 Ian Supple 5:13.53 +0:49.62
10 388 Daniel Wegert 5:15.78 +0:51.87
Pro Women
Place Bib Name Time Difference
1 366 Krista Rust 5:47.47 -
2 368 Jacqueline Harmony 6:20.35 +0:32.88
3 367 Rachel Weaver 6:48.48 +1:01.01
Open Men
Place Bib Name Time Difference
1 337 Alex Morgan 5:01.67 -
2 341 Tucker Vanormer 5:14.83 +0:13.16
3 339 Jake Rehfield 5:16.08 +0:14.41
4 335 Donagh Rawn 5:24.06 +0:22.39
5 343 Marcos Martinez 5:32.70 +0:33.03
6 335 Donagh Rawn 5:38.06 +0:37.61
7 342 Steve Wilchek 5:38.64 +0:36.97
8 346 Zach Collman 5:48.47 +0:46.80
9 344 David Marquez 6:06.21 +1:04.54
10 340 Antonio Baca 6:14.07 +1:12.40
11 293 Matt Goguen 6:22.61 +1:20.94
12 345 Joshua Minor 6:25.92 +1:24.25
13 294 Billy Medcalf 6:34.93 +1:33.26
14 381 Ryan Smoczynski 7:05.36 +4:36.21
15 295 Bill Wade 10:25.64 +5:23.97
16 296 James Barton 1:10:05.23 +1:05:03.56
17 297 Jacob Lopez 1:10:05.78 +1:05:04.11
18 298 Galen O'Moore 1:10:06.31 +1:05:04.64
19 299 Cory Haralson 1:10:06.66 +1:05:04.99
20 334 Eric Hoffman 1:10:07.01 +1:05:05.34
21 336 Grant Gibson 1:10:07.36 +1:05:05.69
22 338 Dan McAuliffe 1:10:07.65 +1:05:05.98
Open Women
Place Bib Name Time Difference
1 276 Traci Koesis 7:16.49 -
2 275 Amanda Bass 7:51.48 +0:34.99
Junior Men
Place Bib Name Time Difference
1 259 Yonnah Tisserand 5:16.91 -
2 260 Aidan Bond 5:23.28 +0:06.38
3 255 Garret Enriquez 5:29.27 +0:12.36
4 256 Amani Vigil 5:32.62 +0:15.71
5 261 Riggs Brown 5:33.19 +0:16.28
6 257 Evan Medcalf 5:51.03 +0:34.12
7 252 Seth Pritchard 6:21.53 +1:04.62
8 262 Josh Goguen 7:43.60 +2:26.69
9 253 Mason Rhodus 7:56.14 +2:39.23
10 254 Mitch Rhodus 10:16.72 +4:59.81
11 263 Neko Blumel 1:10:04.24 +1:04:47.33
- 258 Owen Hund DNF -
Junior Women
Place Bib Name Time
1 249 Hanna Weinman 8:47.98

-Written by Chris Blumenstetter, Events Manager for Angel Fire Bike Park

Related:
Create New Tag
0 comments
Show More Comment(s) / Leave a Comment